Doplněk stravy

Úvod

Tipy, jak sestavit jídelníček pro seniory

Jak připravit a podávat jídlo tak, aby bylo chutné pro seniory?

Přirozené způsoby, jak zlepšit chuť k jídlu

Výživa pro seniory – obecné principy

Zlepšení chuti k jídlu

Nedostatek chuti k jídlu a související snížení příjmu potravy mohou představovat vážné důsledky v rámci zdravotního stavu starších lidí. Pestrá skladba stravy a použití přírodních metod k podpoře chuti k jídlu pomáhají předcházet podvýživě a zlepšovat kvalitu života seniorů.

Tipy, jak sestavit jídelníček pro seniory

Role stravování je při zachovávání zdraví a celkové pohody velmi důležitá. Chcete-li zlepšit chuť k jídlu a poskytnout tělu všechny potřebné živiny, měli byste se držet následujících pravidel:

Jak připravit a podávat jídlo tak, aby bylo chutné pro seniory?

Způsob přípravy jídla pro starší osoby závisí především na jejich zdravotním stavu.

Obecná doporučení jasně uvádějí, že jako metoda tepelného zpracování ve stravě seniorů je nejvhodnější vaření ve vodě a v páře nebo dušení bez smažení. Pečení bez tuku je také obvykle povoleno. Vyhněte se smaženým jídlům. Důležitá je rovněž konzistence jídla. Vláknitá nebo tekutá strava se doporučuje pouze za odůvodněných okolností, například při problémech s polykáním nebo s chrupem. ve většině případů stojí za to podávat jídlo tuhé a vyhnout se tvrdým ingrediencím, jako jsou ořechy nebo kořenová zelenina. Ořechy mohou být podávány mleté jako doplněk k jídlu samotnému. Tvrdá zelenina může být zase uvařena či podávána ve formě džusu, popřípadě salátu. Je dobré se vyhnout pokrmům s nevýraznou chutí. Použití vhodného koření, jako je kopr, rozmarýn, tymián, bazalka, česnek, kmín nebo zázvor, dodá pokrmu příjemnou chuť. ve snaze o zlepšení chuti k jídlu u starších osob by měla být věnována pozornost způsobu podávání jídel. Jídla by měla být složena z pestrobarevných ingrediencí, a pokud to zdravotní stav umožňuje, tak i s různou konzistencí.

Přirozené způsoby, jak zlepšit chuť k jídlu

Starší lidé často čelí problému nedostatečné chuti k jídlu. Vzhledem k jejich zvláštním nutričním potřebám je třeba podniknout kroky, které mohou pomoci stimulovat chuť k jídlu a snížit riziko rozvoje podvýživy. Zde je několik pravidel sestavování stravy pro seniory:

Respektování těchto jednoduchých pravidel vám umožní zvýšit příjem potravy a obnovit potěšení starších lidí při jejich konzumaci. z dlouhodobého hlediska to také pomáhá předcházet podvýživě a jejím důsledkům.

Výživa pro seniory – obecné principy

Správně sestavená strava je aspektem vedoucím k dlouhověkosti a zlepšování kvality života. To platí zejména pro starší lidi, kteří zažívají fyziologické změny spojené s přirozenými procesy stárnutí těla a u nichž je větší pravděpodobnost rozvinutí neinfekčních chronických onemocnění. Pokud jde o výživu seniorů, je třeba mít na paměti, že se jedná o heterogenní skupinu obyvatel, ve které je obtížné formulovat univerzální zásady zdravého stravování. Je to způsobeno rozdíly ve zdravotním stavu, socioekonomickou situací nebo zakořeněnými návyky. Není pochyb o tom, že se potřeba jednotlivých živin mění s věkem. Poskytování správného množství kalorií, vitaminů, minerálů, antioxidantů a také hydratace je nezbytné k udržení správné výživy, a tím i ke zlepšení zdraví a kvality života. Strava pro seniory musí splňovat několik kritérií:

Omezení příjmu soli a nasycených mastných kyselin v produktech, jako je máslo, tučná masa a plnotučné mléčné výrobky, je zdůrazňováno jako jeden z nejdůležitějších prvků v prevenci hypertenze a aterosklerózy. Pro dodání správného množství všech živin seniorům je důležité připravovat vhodná, chutná jídla a pokrmy atraktivně servírovat.

  1. Jarosz M. Výživa starších lidí. Medical Publisher PZWL. Varšava, 2008
  2. Jarosz M. Praktická příručka dietetiky. Varšava: Ústav jídla a výživy, 2010
  3. Brończyk-Puzoń A., Bieniek J. Výživa starších lidí na základě změny nutričních standardů Ústavu jídla a výživy pro polskou populaci od roku 2012; New Medicine, 2013; 4: 151–155